کتاب کمک درسی مخرب

دسته بندی ها :
کتاب کمک درسی مخرب

کتاب ها و ابزارهای کمک آموزشی، در راستای کمک به تعمیق درک دانش آموزان از مفاهیم، ارتقا مهارت حل تمرین و افزایش سرعت عمل در پاسخگویی، در اختیار آنها قرار می گیرد. نکته بسیار مهمی که معمولا نادیده گرفته می شود، انتخاب کتاب کمک درسی، بر اساس نیاز مخاطب و همچنین روش استفاده صحیح از هر منبع کمک آموزشی است.

بر خلاف تصور اکثر دانش آموزان و اولیا کتب کمک آموزشی نامناسب(برای یک دانش آموز) به صورت مخرب عمل می‌کنند و بر یادگیری وی اثر منفی دارند. در کنار اهمیت انتخاب کتاب کمک درسی بر اساس نیاز و سطح هر دانش آموز،  برخی کتاب‌ها ضد‌خلاقیت بوده و در نظام تعلیم و تربیت ایجاد تخریب می‌کنند. در حقیقت کتاب‌های کمک آموزشی مخرب، نه تحقیق بنیان است ونه پژوهش بنیان.

وسایل کمک آموزشی باید در خدمت دانش آموزان باشد. یعنی به ویژگی های دانش آموز توجه شود. در درس هایی مثل ریاضی، اصلا روش ها عوض شده است و خانواده ها نمی توانند به بچه ها کمک کنند. در این مواقع نیز، کتاب کمک درسی به بچه ها کمک می کند. اما از ان طرف هم این کتاب ها یک بُعد اقتصادی و سودآوری به خودش می گیرد.

کتب کمک آموزشی مناسب، مفاهیم کتب درسی را برای دانش‌آموزانی که پایه درسی آن‌ها ضعیف است شرح داده و ساده‌تر می‌کند. از آن‌ جا که امتحانات مدارس بر پایه کتب درسی است، اگر معلم به خوبی تدریس کند و دانش‌آموز نیز در طول سال تحصیلی مفاهیم درسی را به خوبی مطالعه کرده باشد، نیازی به کتب کمک آموزشی وجود ندارد.

در پایه‌های بالاتر ممکن است به توصیه دبیر مربوطه برخی از دانش‌آموزان به کتب کمک درسی نیاز داشته باشند، اما این به این معنا نیست که لزوماً دانش‌آموز برای فهمیدن کتاب درسی نیاز به کتاب کمک آموزشی دارد.

هر ساله شاهد این موضوع هستیم که با نزدیک شدن به ایام امتحانات، برخی دانش‌آموزان به استفاده بیش‌تر از کتاب‌های کمک آموزشی روی بیاورند. بدون اینکه توجهی به این نکته داشته باشند که، امتحان بر مبنای کتاب درسی است و مبنای امتحانات مدارس بر اساس کتاب‌های کمک آموزشی نیست.

انتخاب کتاب کمک درسی بر اساس نیاز دانش آموز

سوال مهم برای اکثر دانش آموزان: چه کتابی بخرم؟

برای پاسخ درست به این سوال، ابتدا باید بدانید، کتابی که می خرید، قرار است چه کمکی به شما بکند؟

  • آیا مفاهیم اولیه را در درس مورد نظر فرا نگرفته اید؟ نیاز به درسنامه و آموزش دارید همانند کتاب های جامع
  • آیا مفاهیم اولیه را آموخته اید ولی توان پاسخگویی به سوالات را ندارید؟ نیاز به کتاب های کار و تمرین تشریحی دارید
  • آیا سرعت پاسخگویی شما مناسب نیست و زمان برای حل سوالات کم می آورید؟ نیاز به کتاب تست دارید
  • آیا می خواهید درسی را که مطالعه کرده اید، فراموش نکنید؟ نیاز به کتاب هایی با هدف دوره سریع دارید همانند منابع جمعبندی و کتاب های جی بی

مهم است که بر اساس نیازتان، منابع کمک آموزشی را تهیه کنید، زیرا انتخاب غلط، یک کتاب ارزشمند را به یک منبع مخرب برای شما تبدیک می کند.

چه زمانی برای خرید کتاب کمک آموزشی مناسب است؟

بر اساس آمار بدست آمده از بازار فروش کتاب، بیشتر دانش آموزان در ایام خاصی از سال، اقدام به خرید کتاب کمک آموزشی می کنند. این بازه های زمانی نشاندهنده نوع نیاز این گروه است.

  • در تابستان و اوایل پاییز، معمولا بر اساس نیاز به یادگیری مفاهیم و پیشروی همراه با مدرسه، کتاب های کار، تست و سری کتاب های جامع مورد استقبال قرار می گیرند.
  •  در نزدیکی امتحانات میانسال، منابع سوالات برگزیده امتحانات و کتاب هایی با سوالات تشریحی مورد استقبال دانش آموزان هستند.
  • برای داوطلبان کنکور سراسری، در اسفندماه تا اردیبهشت ماه، منابع آزمون شبیه ساز کنکور و جمعبندی بیشترین نیاز را تولید می کند.
  • برخی از منابع هم در تمام ایام سال کاربرد دارند، از جمله هندبوک ها که برای دوره و یادگیری سریع مناسب هستند.

پس نکته مهم بعدی در خرید کتاب کمک آموزشی، توجه به زمان مناسب برای تهیه یک کتاب است. در گذشته گروهی دانش آموزان، در ایام نمایشگاه کتاب، به دلیل تخفیف های اعمال شده بر روی منابع، همه کتاب های خود را تهیه می کردند.

این روزها به لطف توسعه فروش در فضای مجازی و تخفیف کتاب و همچنین ارسال کتاب، توسط فروشگاه های آنلاین کتاب، دیگر نیاز به خرید در ایام نامناسب برای برخوردای از تخفیف نیست.

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.