منابع کمک درسی کنکور را چگونه انتخاب کنیم

دسته بندی ها :
منابع کمک درسی کنکور را چگونه انتخاب کنیم

منابع کمک درسی کنکور را چگونه انتخاب کنیم

لیمولایو مطالعه این مقاله را قبل از انتخاب و خرید منابع کمک درسی پیشنهاد می کند. وقتی از یک مشاور یا هدایتگر تحصیلی، برای خرید بهترین منابع کمک آموزشی، کمک می خواهید، لیستی از کتاب ها و محتواهای مختلف را در اختیار شما قرار می دهد. جالب اینجاست که احتمالا لیستی که مشاوران مختلف ارائه میدهند، متفاوت است. پس شما چطور می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بهترین انتشارات کتاب های کمک درسی

در حال حاضر سالانه نزدیک به 250 هزار عنوان کمک آموزشی، توسط ناشرین کمک آموزشی، تولید و به بازار عرضه می شود. گاج، قلم چی، خیلی سبز، نشر الگو، مبتکران و ده ها ناشر دیگر رسالت تولید این منابع را بر عهده دارند.

اما در واقع می توان گفت، از جهت نیاز یک دانش آموز یا معلم، پرسیدن این سوال به کلی غلط است. برای شما انتخاب یک کتاب خوب در اولویت است، نه یک ناشر خوب!

شاید پکیج مناسب برای شما، ترکیبی از کتاب های مورد نیازتان، از ناشرین مختلف باشد. بهتر است به جای مقایسه تبلیغات، قدمت یا وسعت یک ناشر، کتاب مورد نظرتان را بین چند نشر مختلف مقایسه کنید، تا به بهترین گزینه برسید. لیمولایو این امکان را در اختیارتان قرار داده است. علاوه بر امکان مقایسه ویژگی های چند محصول، می توانید مقالات نقد و بررسی منابع را نیز مطالعه کنید تا بهترین گزینه را پیدا کنید.

 

قابل اعتمادترین شخص برای معرفی کتاب چه کسی است؟

ضرب المثل قدیمیه “ماست بند نمیگه ماستش ترشه” رو شنیدید؟ پس همینجا می تونیم ناشرین را از لیست معرف کتاب، خط بزنیم!

دانش آموزان سال گذشته، کنکوری ها و حتی رتبه های برتر نیز، گزینه مناسبی برای معرفی کتاب نیستند. زیرا معمولا تجربه موفق خودشان از استفاده یک کتاب را در اختیارتان می گذارند، که ممکن است برای شما کارآمد نباشد.

بهترین گزینه برای آشنایی با منابع کمک آموزشی مشاوران تحصیلی هستند. زیرا هدایتگران تحصیلی با اشراف بر محتوای منابع مفید در بازار و مهمتر از آن، بررسی سطح و نیاز شما، می توانند بهترین گزینه را متناسب با اهداف شما معرفی کنند.

از سوی دیگر لیمولایو نیز، کاملا بی طرفانه به تحلیل و نقد منابع کمک آموزشی پرداخته است و شما می توانید در صورت عدم دسترسی به مشاور تحصیلی از مقالات ما استفاده کنید.

 

روش درست انتخاب منابع کمک درسی کنکور

تعداد کتاب های کمک آموزشی برای هر درس:

اگر منطقی نگاه کنید، وقتب برای یک درس بیش از یک کتاب کمک آموزشی تهیه می کنید، یعنی احتمالا یا اولین انتخابتان غلط بوده، یا به میزانی از تسلط رسیده اید که به منبع دوم نیاز دارید. اگر به دلیل ارتقا سطح و نیاز به اطلاعات بیشتر کتابی را تهیه می کنید، ایرادی ندارد، در غیر اینصورت اکیدا پیشنهاد می کنیم که انتخاب درست را سرلوحه خرید خود کنید.

تعدد کتب کمک آموزشی نه تنها از نظر اقتصادی توجیهی ندارد، بلکه آسیب های بزرگتری نیز به شما وارد می کند. آسیب هایی همچون، سردرگمی بین منابع، ایجاد اضطراب از تمام نشدن کتاب ها، احساس مسولیت کاذب نسبت به منابع و عدم امکان مدیریت زمان و …

طریقه استفاده درست از منابع کمک درسی

نکته مهم در این بخش، توجه به اهداف شما در حین تهیه یک منبع است. چرا کتاب کمک آموزشی می خریم؟ شما بارها شنیده اید که دانش آموزانی با محرومیت از منابع رنگارنگ کمک آموزشی، نتایج درخشان کسب کرده اند. پس نکته مهم، نحوه استفاده شما از یک منبع است. لزما در صورت جمع آوری کلکسیونی از بهترین ها، شما موفق نخواهید بود!

فراموش نکنید که در واقع، همه مفاهیم ارائه شده در کتاب های کمک آموزشی، یکسان است. علت این موضوع نیز استفاده همه مولفین از کتاب درسی، به دلیل پایبندی طراحان سوالات امتحانات نهایی و کنکور می باشد. تفاوت کتاب های کمک آموزشی مختلف، نحوه ارائه محتوا در آنهاست. برخی به شروع آسان اعتقاد دارند، بعضی ها به آموزش در درسنامه و برخی دیگر به یادگیری بعد از طرح سوال در پاسخنامه معتقدند. اینجاست که نوع علاقه مندی و نحوه یادگیری شما می تواند موثر واقع شود.

 

به منابع کمک درسی خود شک نکنید

تبلیغات همیشه با اغراق مواجه هستند. معمولا تولید کننده یک محصول با دست گذاشتن روی حساسیت های جامعه هف خود، آنها را قانع می کند که به تولیداتش نیاز دارند! این یک نگاه اساسی در تبلیغات است و نمی توان ایرادی به آن گرفت. ولی پیشنهاد می کنم، بعد از تهیه یک کتاب، دیگر به تبلیغات، شنیده ها و شعارها کاملا بی توجه باشید. ما معتقدیم در بازار کتاب امروز، کتاب کمک آموزشی خیلی ضعیف وجود ندارد. اکثر منابع معمولا خوب هستند و نوع نیاز، هدف و نحوه استفاده شماست که یک کتاب را موثرتر میسازد.

ما مشاوران، در تست زنی قانونی داریم که می گوید” بهترین گزینه، اولین گزینه است” یعنی در آزمون، وقتی تستی را حل می کنید و پاسخ را در پاسخبرگ درج می کنید، دیگر به آن مراجعه نکنید، مگر در شرایط خاص!

همین نگاه در خرید کتاب های کمک آموزشی نیز صادق است. وقتی بعد از تحقیقات اولیه، با انرژی و امید، کتابی را انتخاب می کنید، معمولا در آن زمان نیازهای شما را برطرف می کند. در آینده نزدیک، ممکن از با مواجهه به مبحثی سخت، یا کم کاری خودتان کمی دلسرد شوید و به دنبال منبع دیگری بگردید. ولی کمی تامل منانع این اشتباه خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.