چگونه کتاب کمک آموزشی انتخاب کنیم؟

دسته بندی ها :
چگونه کتاب کمک آموزشی انتخاب کنیم؟

وقتی به دنبال بهترین کتاب کمک آموزشی، بهترین منبع تست، بهترین درسنامه یا بهترین کتاب کار هستید، باید دو موضوع متفاوت را در نظر بگیرید:

  • سطح علمی، نیاز آموزشی و هدف مطالعاتی خودتان
  • کیفیت ارائه مطلب، سطح علمی کتاب و ادبیات نوشتاری مطابق با عادات یادگیری شما

این روزها تنوع ناشرین و کتاب های خوب کمک آموزشی در بازار، می تواند به شما حق انتخاب بهترین گزینه را بدهد. بنابراین بیایید به جای بهترین منبع کمک آموزشی، به دنبال بهترین منبع کمک آموزشی “برای شما” باشیم.

در گام نخست، کتاب کمک آموزشی خوب، کتابی است که بر اساس محتوی کتاب درسی تالیف شده باشد و دارای یک ریتم مشخص آموزندگی یا سنجشی باشد.

از این دیدگاه، در کل کتاب‌های کمک آموزشی را می‌توان به چهار قسمت تقسیم کرد:

1) کتاب‌های آموزشی که شامل توضیح کامل درس، همراه با تمرین‌ها و تست‌های آموزشی هستند. این تیپ از کتب کمک آموزشی، مناسب کسانی است که در درسی، نیاز به درسنامه کامل و یادگیری عمیق دارند، یا خود را برای سال تحصیلی جدید آماده می‌کنند.
احساس نیاز به یادگیری بیشتر، معملا زمانی ایجاد می شود که با مطالعه منابع در دسترس مانند جزوه معلم مدرسه، نتایج مطلوبتان را کسب نمی کنید. در این صورت باید به سراغ بهترین منابع آموزشی بروید.

2) کتاب‌هایی که شامل نکات آموزشی و به شیوه آموزش به روش حل تمرین هستند. این تیپ از کتاب ها، مناسب کسانی است که بر محتوی درسی مسلط هستید اما تا حدودی نیاز به مرور مطالب دارند.

3) کتاب‌هایی که فقط شامل تمرین و تست‌های متنوع هستند و در واقع یک نوع کتاب‌کار به حساب می آیند. معمولا کتاب های کار، مورد علاقه مراکز آموزشی یا معلمانی است، که می خواهند در یک سطح استاندارد و همگون، به تمام دانش آموزان تحت پوشش خود، تکالیفی برای ایجاد تسلط ارائه کنند.

4) کتاب‌هایی که شامل تست‌های چهار گزینه‌ای به همراه پاسخ تشریحی هستند. بانک تست ها یا کتاب های نمونه سوالات امتحانی، مناسب کسانی است که به منظور انجام تمرینات اضافی جهت تسلط برمطالب درسی، آزمون های ورودی و کنکور تلاش می‌کنند. معمولا این منابع درسنامه های بسیار کوتاه، به جهت دوره مطالب، قبل از پاسخگویی به پرسش ها دارند.

چطور یک کتاب کمک آموزشی خوب تهیه کنیم؟

قبل از خرید کتاب

  1. اولین قدم تهیه لیستی از کتاب‌های مورد نیاز می‌باشد، که می‌توان براساس محتوی، آنها را دسته بندی کرد. به طور مثال ( کتاب‌های کمک آموزشی، علمی و …) و سپس کتاب‌های مربوط به هر قسمت را لیست کنید.
  2. درصورت عدم آشنایی با کتاب‌ها می‌توانید از مقالات تحلیلی و بررسی تخصصی کتاب ها در سایت لیمولایو استفاده نمایید.
  3. هنگام خرید حتما ویژگیها و کاربردهای هر منبع را در کنار مطالعه تحلیل کتاب بررسی کنید.

نکات لازم هنگام خرید کتاب

  • ابتدا فهرست کتاب را مطالعه کنید تا مطمئن شوید مباحث مورد نظر شما در آن آمده باشد. سپس یک نگاه کلی به صفحات داخل کتاب، در فایل نمونه صفحات، بیندازید. مطالب و تمرینها را بررسی کنید، حتی کمی از محتوی کتاب را بخوانید.
  • از کارشناسان لیمولایو کمک بخواهید. نظرات آنها را جویا شوید، ممکن است از نویسنده‌ای ناشناس کتابی را تهیه کنید که دارای محتوی غنی باشد.
  • سعی کنید بی‌هدف کتاب نخرید، اگر مطمئن هستید که مطالعه خواهید کرد آن را تهیه کنید. وجود کتاب های مطالعه نشده در کتابخانه شما، بار روانی منفی ایجاد می کند.

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.